Épülő zsidó lakóközösség Budapesten

Gyakran Ismételt Kérdések

Gyakran ismételt kérdések

Mi az a Párdesz?

A Párdesz Zsidó Lakóközösségért Alapítvány rövidtávú célja fiatal, zöldövezeti zsidó, vallásos közösségi lakóház létrehozása, melyben a vallási élet legalapvetőbb feltételei megtalálhatóak (imaterem, rituális fürdő, kóser bolt, közösségi helység).

A hosszútávú cél a közösség fokozatos bővítése, a hagyományos hazai zsidó vallásos élet újjáélesztése. Egy hagyományos vallásos zsidó közösség meghatározó jellemzője, hogy közel lakunk egymáshoz, hogy közösen tudjuk megélni ünnepeinket, közel hozhassuk egymáshoz tanintézményeinket.

A párdesz szó jelentése: gyümölcsliget. Egyesek szerint az angol “paradise” (paradicsom, Édenkert) szó is innen származik. A vallásos hagyományban a párdesz a Tóra lehetséges értelmezési szintjeinek rövidítése (psát: egyszerű, remez: utalás, drás: magyarázat, szod: titok).

Mi az a co-housing?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

A co-housing egy olyan lakhatási forma, ahol a lakók önkéntesen és tudatosan vállalják a közösséget egymással, és a közösségi összefogás erejével alakítják és fejlesztik lakóhelyüket. A közösség által meghatározott mértékben osztanak meg közös tereket és tevékenységeket.

A “co-housing”-ok 6 legfontosabb tulajdonsága (2): 

  1. A lakók részt vesznek a folyamatokban
  2. Az épület / lakóhely közösségi tervezés eredménye
  3. Privát és közösségi helyiségek egyaránt megtalálhatóak benne
  4. A lakóközösség önmenedzsmenttel működik, munkacsoportokba szerveződik
  5. A döntési struktúra nem hierarchikus
  6. A lakók / családok önálló jövedelemmel rendelkeznek, nincs vagyonközösség

Fontos tulajdonságok lehetnek még:

  •  Általában a jól működő közösségek mérete 12-30 lakóegység közötti
  • Szomszédsági tervezés (a közösség tekintetbe veszi a hely adottságait)
  • Jellemzően törekszenek a kisebb ökolábnyomra
  • Közösségi események, ahol a közösségi főzés és étkezés jellemző

(1) Forrás: http://www.cohousing.org/what_is_cohousing letöltve: 2015. március 18.

(2) Forrás: The Cohousing Handbook – Building a Place for Community 2-5. oldal http://library.uniteddiversity.coop/Ecovillages_and_Low_Impact_Development/Cohousing/The_Cohousing_Handbook-Building_a_Place_for_Community.pdf letöltve: 2015. március 18. 

Fordítás forrása: https://kozossegbenelni.blogspot.com/p/co-housing.html

Lásd még: https://www.cohousingbudapest.hu/

Ki fog a Párdeszben lakni?

Elsősorban fiatal családok, akik vallásos zsidóként élik meg mindennapjaikat (szombattartás, kóserság, családi tisztasági törvények). Befogadó közösséget szeretnénk, ahol szívesen látunk, akár rendezvényeken, akár vendégként olyanokat is, akik még a zsidósághoz való közeledés elején járnak, de a közösség magja hagyományos, vallásos életvitelű lesz.

Miért van erre szükség?

A zsidó vallás előírja, hogy szombaton és ünnepnapokon ne utazzunk. Így szükségszerűen a vallásos közösségeknek célszerű egymáshoz a lehető legközelebb költözniük (hacsak nem akarják az egész napjukat a zsinagógába való oda-vissza sétával tölteni).

Jelenleg a budapesti zsidó közösség erősen szét van szóródva a városban. A hagyományos belvárosi „zsidónegyed” jellege is erősen átalakult „bulinegyeddé”, a kisgyermekes családok számára nem kínál vonzó, megtartó erőt.

Ennek eredménye, hogy az utóbbi évtizedek állandó velejárója, hogy a komolyabb családok kivándorolnak, ezzel elejét véve annak, hogy vonzó és komoly színvonalú közösség alakulhasson ki, amihez minden érdeklődő csatlakozni tud.

Hol lesz a Párdesz?

A pontos helyszín és telekválasztás még nem történt meg, javaslatok már vannak, de annyi tudható, hogy a belvárostól legfeljebb kb. 30 percre tömegközlekedéssel, közel a zöldövezethez, csendes környéken.

Mikorra lesz kész?

Optimista és pesszimista becsléseket egyaránt hallottunk már, de jobb, ha a jelenlegi bizonytalan építőipari helyzetben feltételezzük, hogy kb. 2-3 év múlva beköltözhetünk.

Mennyibe fog kerülni?

Mivel közösségépítési célról van szó, és a résztvevők ehhez a jelenlétükkel komolyan hozzájárulnak, ezért támogatott lakásokat szeretnénk, melyek a piaci árnál kb. 30-50%-al kedvezőbbek.

Ezáltal szeretnénk megkönnyíteni egy fontos, de nehezen induló folyamatot, és ösztönözni a résztvevőket. Ezzel együtt jár, hogy – hasonlóan a más országokban működő, hasonló koncepciójú lakásokhoz – a megvásárolt lakások nem adhatóak el a vásárlástól számított kb. 5-10 évig.

Ezután a közösség elővásárlási joggal rendelkezik, ami szintén segít megőrizni a ház különleges jellegét. Ezzel biztosítjuk, hogy későbbi érdeklődők is beköltözhessenek, az esetleg távozók helyére belépve.

Bérlésre is lesz lehetőség, nagyjából 30%-al a piaci bérleti árak alatt.

Hogyan fog kinézni?

A lakórész hasonló lesz egy szokványos társasházhoz, mindenkinek külön lakása lesz. A társaság tagjai részt vesznek a tervezésben, beleszólhatnak a részletek kialakításába, hogy az a nekik leginkább megfelelő legyen.

A zsinagóga klasszikus, „tanulós” bét midrás lesz, sok könyvvel, és reméljük, sok lelkes tanulóval és imádkozóval! A hosszabb távú bővülési terv része egy igazi nagy zsinagóga felépítése és megtöltése egy erős közösséggel, a lakóépülethez lehetőleg minél közelebb.

Hogyan vehetek részt?

Ha a fentiek alapján úgy érzed, hogy közénk akarsz tartozni, akkor csatlakozhatsz a Párdesz Alapítványhoz kapcsolódó Párdesz Civil Társasághoz, ha szeretnél lakást venni vagy bérelni, sőt, akkor is, ha azért szeretnél lakást venni, hogy azt más bérlőnek bérbeadjuk. A társaság havi tagdíja 2000 Ft (évente fizetendő).

Ha egyetértesz a célunkkal, és úgy érzed, anyagilag is (vagy ismeretségekkel) tudod segíteni a megvalósulást, írj a pardeszalapitvany@gmail.com címre!