Joshua Spinner rabbi
Igazgató, alelnök, Ronald S. Lauder Foundation
Párdesz Tanácsadó testület tagja
Kehilá, káhál: emberek összejövetele, gyülekezete. A történelem folyamán ezalatt mindig fizikai összejövetelt értettek – olyan emberek csoportját, akik egymás közelében élnek, rendszeresen kapcsolatban vannak egymással, és életüknek közös pontjai vannak. Napjaink virtuális eszközei segítenek egy elkerülhetetlen társadalmi távolság áthidalásában, de nem helyettesítik az igazi, fizikai kehilát.
Számos európai városban a zsidó élet egyik legnagyobb kihívása napjainkban az, hogy hiányzik ez a kehilá. Az igaz, hogy vannak jogi közösségi struktúrák, és a kehilára jellemző élet számos jellemzője, például minjenek. Mégis, túl gyakran tapasztalható, a maroknyi, Tóra-tartó zsidó ugyanabban a városban, egymástól távol élnek, ezáltal lehetetlenné téve a kehilára jellemző életmódot.
A Párdesz: Budapest válasza erre a kihívásra. Az, hogy a családok számára legyen egy megfizethető lehetőség arra, hogy egy térben, ugyanazon a környéken éljenek, jobb stratégia, bölcsebb döntés, mint bármilyen más erőfeszítés, ami az elmúlt két évtizedben ebben a városban történt. A Teremtő segítségével, a Párdesznek erejében áll, hogy felforgassa a zsidó Budapestet, és létrehozzon egy valóságos kehilát, évtizedek óta először, és ezáltal igazán kiemelkedő Kidus Hásémet valósítson meg.
Dr. Hegedűs Pál
Matematikaprofesszor, zsidó oktató
Párdesz Kuratórium elnöke
A Párdesz projektet elsősorban azért tartom előremutatónak, mert alulról jövő kezdeményezés, amelynek egyértelműen a közösségteremtés a célja. Ezt pedig a kohézión keresztül próbálja elérni/megvalósítani. Mind az alulról felfelé mozgás, mint a kohéziós igény nagyon fontos mozzanat és elég ritka. Amit meg próbál valósítani, az valószínűleg az utóbbi 80 évben ismeretlen Magyarországon, pedig a nemzetközi zsidó világban jól működő modell. Sok aspektusa van, sok buktatóval, de ezek nem leküzdhetetlenek, hanem pont arra jók, hogy a célt pontosítani és folyamatosan újra kelljen(lehessen) értelmezni miattuk.
Hámori Zoltán
Operatív igazgató, szervezetfejlesztési tanácsadó, Romaversitas Alapítvány
Párdesz Tanácsadó testület tagja
Szerintem azért fontos a projekt, a beköltözőkön túl a szélesebb közösség számára is, mert ez az egyetlen autentikus és hatékony módja egy vallásos közösség felépítésének. Erről egy időben nagyon sokat gondolkoztam, beszéltem emberekkel, és ez kristályosodott ki, hogy nincs más mód, ahogy ez tud működni. Mert a közeledőknek nagyon fontos, hogy lássanak hiteles példát maguk előtt, ráadásul ez a hiteles példa a saját környezetükben legyen, mert más vallásos zsidónak lenni az USA-ban vagy Izraelben mint itt Budapesten.
Amíg ez nincs meg addig mit tapasztalhat, aki elkezd közeledni, egy állandóan marakodó belső vitákkal terhelt reformba hajló neológiát, egy gyakorlatilag szűk minjennyi ortodoxiát, ami szintén elég szabdalt, és főleg a külföldiekre támaszkodva működik, de nincs jövője, megújítására a megbéklyózó hagyományok miatt nincs esély, és ráadásul elég zárt is kifelé, és a Chabadot, ami nagyon nyitott szolgáltató jellegű, de ahol a közösség és a rabbik között óriási szakadék tátong vallásosságban.
Tehát nincs itthon hiteles példa, nincs mihez csatlakozni. Amit lehet, hogy mindenki igényei szerint igénybe veszi a szolgáltatásokat (pl. én a Dob utcában veszek húst, ott javíttatom a tfilinem, a Lativban tanulok, és néha ott is szeudázok, ha kérdésem van Sijéhez fordulok, közösségi imára ünnepeken a Vasváriba járok, és a Chabad luachot használom, stb.) és többé kevésbé egyedül próbál túlélni. Ha lenne egy hiteles közösség, akkor minderre nem lenne szükség, és akkor az ember hajlandó lenne áldozatokat is hozni, akár költözés, stb. annak érdekében, hogy a közösséggel imádkozhasson például.
Én azért segítek szívesen, mert nagyra értékelem, hogy valaki végre valódi lépéseket tesz ebbe az irányba, hajlandó vállalni a kockázatokat és elköteleződik egy vallásos budapesti közösség létrehozása mellett, a sok sok eddigi kudarcos próbálkozás ellénre is. Én hiszem, hogy benned megvan minden, ami ahhoz szükséges, hogy ez a projekt sikerrel járjon, mert ha nem hinném nem tennék bele ennyi munkát.
Moishe Halpern rabbi
Ros Bét Midrás (programigazgató), Rabbinerseminar zu Berlin
Sok évszázadon keresztül a magyar zsidóság élen járt a zsidó életben, számtalan szokásával és a gazdag közösségi életével, zsidó kultúrájával. A törvényektől kezdve a rituálékon át a magyar konyháig ennek nagy része kifejezetten az erős zsidó közösségi életnek köszönhető, amelyről a magyar közösségek annyira híresek. Az elmúlt évszázad drasztikus változása ellenére, amikor a zsidó élet nyugat felé tolódott, a budapesti zsidó élet továbbra is virágzik.
A Párdesz megalakulása egy csodálatos újjáéledését jelentheti annak, amit a magyar zsidóság mindig is sokak számára jelentett, a kehilá [közösségi] élet egyik formáját, amihez minden lehetséges sikert kívánunk.